Details, Fiction and iniekcje doszklistkowe

Wiki Article

Przed każdą iniekcją lekarz wykonujący iniekcje jest zobowiązany ocenić stan okulistyczny (dno oka, OCT) i upewnić się czy są wskazania do leczenia. Po iniekcji pacjent dostaje wyczerpującą informację co iniekcje doszklistkowe do dalszego submitępowania.

Iniekcja doszklistkowa to zabieg polegający na podaniu zastrzyku z preparatem leczniczym do gałki ocznej. Iniekcje stosowane są głównie w leczeniu wysiękowej postaci AMD. Terapia przeważnie obejmuje serię zastrzyków, wykonywanych w określonych odstępach czasu, wg zaleceń lekarza.

Sam zabieg trwa zaledwie one-two minuty i jest stosunkowo bezpieczny, ponieważ powikłania występują wyjątkowo rzadko. Ponadto po sesji pacjent może iść od razu do domu. Zalecamy jednak zrezygnowanie z prowadzenia pojazdów.

Aby Pacjent mógł skorzystać z finansowania programu przez NFZ, musi spełniać wszystkie kryteria kwalifikacji:

W trakcie iniekcji pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Po wstrzyknięciu roztworu pacjent jest badany przez lekarza, zakłada mu się sterylny opatrunek i zaraz po tym może on opuścić gabinet zabiegowy. Po zabiegu przez kilka dni oko może być lekko zaczerwienione i bardziej wrażliwe

Po zastrzyku zawsze widzenie jest gorsze z uwagi na sam zabieg odkażania oka i działanie kropli rozszerzających źrenicę.

Pierwsze objawy obejmują rozpoznawanie linii prostych jako faliste i put upępujące trudności w czytaniu.

Obecność aktywnej neowaskularyzacji podsiatkówkowej, zajmującej ponad 50% zmiany w przebiegu AMD potwierdzona w OCT oraz w angiografii

Powszechnie stosowaną terapią w leczeniu wysiękowej odmiany AMD są tzw. iniekcje doszklistkowe, czyli wstrzyknięcie leku bezpośrednio do komory ciała szklistego oka.

Preparat Eylea jest lekiem z grupy inhibitorów anty-VEGF podawanym w postaci iniekcji doszklistkowych. Stosowany jest przede wszystkim w AMD, tj. zwyrodnieniu plamki żółtej – chorobie, która dotyka około twenty five milionów ludzi na świecie i może prowadzić do ślepoty.

Jak podczas każdego zabiegu inwazyjnego możliwe są poważne powikłania: jak zakażenie wnętrza gałki ocznej, uszkodzenie soczewki, odwarstwienie siatkówki, wylew krwi do ciała szklistego.

Pacjenci kierowani z Poradni Rejonowych na angiografię fluoresceinową (AF), u których po badaniu pojawiają się zalecenia PILNEJ terapii anty-VEGF, zostają zawiadomieni telefonicznie i zgłaszają się po one dodatkową kopię wyniku osobiście z zaleceniem PILNEGO zgłoszenia się do kierującego na AF okulisty celem decyzji co do ustalenia miejsca leczenia.

W przypadku leczenia chorób gałek ocznych za pomocą maści i kropel lekarstwa te nie osiągają w gałce ocznej takiego stężenia jak w przypadku wykonania iniekcji doszklistkowej. Taką drogą podawane są różnorodne leki, jak na przykład bevacizumab, ranibizumab oraz pegaptanib stosowane do powstrzymywania naczyniowego czynnika wzrostu śródbłonka, gancyklowir i foskarnet stosowane przeciwwirusowo, różne antybiotyki i sterydy. Wykonywanie iniekcji doszklistkowych zaleca się u chorych na:

Leki te podawane są zgodnie z obowiązującymi procedurami, w oparciu o wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz światowe piśmiennictwo.

Report this wiki page